سید عبدالله سادات کیست؟ Who is Sayed Abdullah Sadat?

Abdullah Sadatسیدعبدالله سادات، یکتن از روزنامه نگاران با سابقه ولایت هرات است که از اواخر سال 2004 به اینسو مصروف فعالیت های رسانه ای در افغانستان میباشد.آقای سادات فعالیت های رسانه ای خود را از بدو تاسیس رادیو نوا در سال 2004 آغاز کرد و از جمله نخستین خبرنگاران پس از سقوط رژیم طالبان در غرب افغانستان است.

سیدعبدالله ساداتسادات به عنوان مسئول حوزوی و خبرنگار رادیو نوا، تلویزیون سبا و مجله صبا به مدت هفت سال ایفای وظیفه نمود و در این جریان یک رادیوی محلی بنام رادیو زندگی و یک شبکه تلویزیونی بنام ترقی را در هرات تاسیس نمود. وی در ساخت و دیزاین آنتن های رادیو ئی و تلویزیونی مهارت داشته و همچنان تجربیات کافی تخنیک نشرات رسانه های صوتی و تصویری را در کابل آموخته است و در رفع مشکلات تخنیکی با رسانه های مختلف همکاری میکند.

در سال 2010 شبکه تلویزیونی را تحت نام تلویزیون ترقی به سرمایه گذاری یکتن از تاجران و فعال مدنی در هرات تاسیس نمود. سادات حدود دوسال به عنوان مدیر مسئول این تلویزیون ایفای وظیفه کرد و همزمان با آن کار مدیریت رادیو زندگی را نیز موفقانه به پیش میبرد.

سیدعبدالله سادات

آقای سادات در کنار دیگر مصروفیت های رسانه ای که داشت، همچنان وبسایت خبری  تحت نام پایگاه خبری زون غرب افغانستان را نیز مدیریت میکرد. این وبسایت در آنزمان (2010) یکی از مهمترین منابع خبری برای رسانه ها و مردم به شمار میرفت.

آقای سادات همزمان با رهبری و مدیریت چندین رسانه ی فوق الذکر، همچنان به صفت عضو موسس و عضو هیئت رئیسه نهاد های خبرنگاری از قبیل : مرکز حمایت از خبرنگار، مرکز خبرنگاران افغانستان، خانه خبرنگار ، سفما یا انجمن رسانه های جنوب آسیا، و همچنان معاون هماهنگ کننده کلوپ فارغین نی در غرب افغانستان ایفای وظیفه نموده است.

وی جهت پوشش برنامه های خبری و رسیدگی به امور تخنیکی رسانه ای ، به بیش از ده ولایت افغانستان از جمله فراه، بادغیس، نیمروز، غور، قندهار، غزنی، کندز، بغلان، میمنه، مزار شریف و غیره سفر کرده است.

سادات همچنان همراه با قوای آیساف و نیروهای امنیتی افغان طی چندین مورد از جریان عملیات های تصفیوی و نتایج نبرد ها با مخالفین مسلح دولت به ولایات غربی افغانستان سفر کرده و در این مورد گزارش هایی را تهیه نموده است.

سیدعبدالله سادات

آقای سادات در سال 2012 یکی از همراهان رسانه ای داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهور فعلی افغانستان (که در آنزمان رئیس پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی از قوای خارجی به نیروهای افغان بود) به ولایات غربی افغانستان بود. سادات تمام جریان سفرهای آقای غنی شامل جلسات علنی و خصوصی اش را در دوربین های فلمبرداری اش ثبت میکرد.Abdullah Sadat

وی در سال 2012 م بنابر تهدیداتی که از سوی برخی افراد متوجه وی بود، مجبور به استعفا از سمت های رسانه ای خود شد. هرچند سادات درمورد تهدیدات و اینکه از سوی چه کسانی مجبور به ترک وظایف رسانه ای خود شده است چیزی نگفت، ولی افزود تهدیدات در برابر خبرنگاران و مسوولین رسانه ها در کشور بخصوص ولایت هرات هنوز هم نگران کننده است. سادات تنها به این نکته اکتفا کرد که هرات یک ولایت مذهبی بوده و در عین حال حضور افراد قدرتمند و تفنگسالاران در این ولایت عرصه کار برای فعالین رسانه ای را تنگ ساخته و تهدیدات همیشه متوجه آنان میباشد.

سیدعبدالله سادات به تاریخ 29 جولای 2009 از سوی پولیس و افراد مسلحی که یونیفورم شخصی به تن داشتند ، در حالیکه مصروف تهیه گزارش از یک تظاهرات مردمی در منطقه درب ملک شهر هرات بود، مورد لت وکوب قرار گرفت. در این رویداد یک تعداد خبرنگاران دیگر نیز از جمله خبرنگار طلوع، آریانا، رادیو آزادی و رویترز نیز مورد اهانت افراد مسلح قرار گرفتند. این موضوع از سوی هیئتی تحت رياست جمال عبدالناصر صديقى  معين پاليسى و استراتيژى  وزارت  داخله و مقام ولایت هرات مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد که عاملین این خشونت شناسائی و به قانون سپرده شوند.

همچنان پس از نشر یکی از برنامه های سیاسی از تلویزیون ترقی که در آن کارشناسان سیاسی و مقامات دولتی روی مسایل امنیتی هرات بحث میکردند، پولیس هرات قصد بازداشت سیدعبدالله سادات مدیر مسئول این شبکه را داشت. اما پس از مداخله مسئولین مراکز حمایت کننده از خبرنگاران، پولیس از دستگیری سادات خود داری کرد.

با این حال باید گفت که استعفای آقای سادات از وظایف رسانه ای ، ارتباطات وی را با رسانه ها قطع نساخته است و  همچنان میان سادات و خبرنگاران و مسئولین رسانه ها در هرات دید و بازدید های مشورتی تا کنون صورت میگیرد.

سادات بعد از استعفا از امور رسانه ای در یکی از موسسات خارجی به عنوان کارمند ارشد ارتباطات و آگاهی عامه آغاز به کار کرد.

سیدعبدالله سادات

وظیفه جدید نیز سادات را با خبرنگاران و رسانه ها در ارتباط نگهداشت. وی برای پیشبرد امور محوله از جمله تدویر برنامه های آموزشی ارتباطات و روابط رسانه ای به ماموران دولتی و اعضای نهادی های غیر دولتی، به چندین ولسوالی نا امن ولایات غربی کشور سفر کرد از جمله به ولسوالی مقر و قادس در ولایت بادغیس، ولسوالی های شهرک و دولینه ولایت غور، ولسوالی های شیندند، پشتون زرغون، رباط سنگی و کهسان هرات، ولسوالی های بالابلوک و پشترود ولایت فراه.

سادات در سال 2016 یکبار دیگر فعالیت رسانه ای خود را به صفت مسئول برنامه های سیاسی رادیو و تلویزیون فریاد در هرات آغاز کرد و برنامه قایقک بی سرنوشت که یک برنامه سیاسی است را گردانندگی میکند.

سیدعبدالله سادات یکی از مدافعین حقوق زنان در افغانستان نیز میباشد. وی در سال 2011 میلادی زمانی که قرار بود وی با چند تن دیگر از خبرنگاران هرات در یک سفر رسمی به کشور ایتالیا برود، چانس سفر خود را به یک تن از استادان زن در دانشکده ژورنالیزم هرات داد.

سیدعبدالله سادات

سیدعبدالله سادات  از دانش آموخته گان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خصوصی غالب در شهر هرات  می باشد. وی همچنان فارغ التحصیل رشته انکشاف رهبری از انستیتوت انکشاف رهبری پوهنتون مارننگ استار امریکا – در هرات می باشد. سادات تحصیلات ابتدائی اش را در زمان مهاجرت در ایران و پاکستان گذرانده، و دوره لیسه را در لیسه هاتفی شهر هرات به پایان رسانده است.

وی همچنان از جمله فارغین دوره های آموزش روزنامه نگاری انستیتوت گزارشدهی جنگ و صلح (IWPR) ، انترنیوز و کلوپ مطبوعاتی نی میباشد و در جریان ده سال کار در رسانه ها در بیش از بیست برنامه آموزشی خبرنگاری اشتراک نموده و سرتیفیکت آنرا بدست آورده است.

سیدعبدالله سادات به زبان های دری، پشتو ، اردو، انگلیسی و عربی صحبت میکند. او با کمپیوتر بلدیت کامل داشته و مطالب خود را روی صفحات اجتماعی نیز به نشر میرساند.

سیدعبدالله سادات در ولسوالی قادسوی در سفرهایش به ولایات حوزه غرب افغانستان، در راستای بهبود روابط دوجانبه میان ملت و دولت، برنامه های آموزشی را برای مسئولین ادارات دولتی و  نهادهای مدنی راه اندازی کرده است. یکی از اهداف کاری وی نیز بهبود روابط میان دولت و مردم و همچنان جلب اعتماد مردم نسبت به کارکرد دولت و ایجاد اعتماد دوجانبه میباشد.

خانواده سیدعبدالله سادات تقریبا همگی از فعالین امور رسانه ای میباشند. بر علاوه خودش ، دو پسر، دو خانم برادران، یک برادر و یک خواهر وی دارای سوابق کار در رسانه های مختلف صوتی و تصویری میباشند.

سیدعبدالله سادات را اکثریت خبرنگاران و مسئولین رسانه های زون غرب میشناسند و با وی رابطه نیک دارند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s