قومندان زرداد کی بود و چطور در انگلستان زندانی شد؟

download-1قوماندان زرداد را در این چهار پرسش بشناسید:

یکم: قوماندان زرداد کی بود؟
سرور فریادی مشهور به قوماندان زرداد یکی از قوماندان های حزب اسلامی بود. وی کنترول قسمتی از مسیر شاهراه کابل-جلال آباد را در سالهای بین 1992-1996 در دست داشت. پایگاه اصلی وی در منطقهء سروبی واقع بود. گفته می شود بعد از اینکه وی و نیروهای تحت امرش سه کارمندان خارجی یک موسسه خیریه را اختطاف کرد، از این محل رانده شد. زرداد در سال 1998 با پاسپورت جعلی و نام مستعار به انگلستان پناهنده شد. در سال 2001 در لندن توسط جان سیمپ سَن، خبرنگار بی بی سی شناسایی شد. در جولای 2003 وی توسط پولیس انگلیس گرفتار گردید. اولین محکمه وی در 7 اپریل 2004 و محکمه استیناف وی در 8 اکتوبر همان سال دایر گردید. این دو محکمه نتوانست به نتیجه برسد از این رو محاکمه وی در مرحله دوم رفت. اولین محکمه در مرحله دوم در تاریخ 8 جون 2005 و محکمه استیناف در 18 جولای همان سال برگزار شد. براساس حکم نهایی محکمه استناف زرداد به 20 سال حبس و دیپورت به افغانستان بعد از سپری نمودن مدت حبس، محکوم شد.

براساس تاریخ گرفتاری و حکم 20 سال حبس، زرداد باید تا سال 2023 در زندان باقی می ماند. اما چرا هفت سال زودتر رها شده است؟ پرسش دیگریست.

دوم: جرم زرداد چی بود؟
قاضی محکمه، جَستیس تریسی، در حکم نهایی محکمه زرداد را به جرم گروگانگیری افراد ملکی و شکنجهء آنها بین سالهای 1992 و 1996 محکم کرد. تشخیص هیئت داور محکمه این بود که وی از اصلاحیت عام و تام در پوسته های تحت امر خویش برخوردار بوده است. پوسته های که در گروگان گیری و شکنجه افراد ملکی دست داشته اند.
شاهدین و اسناد موجود می گویند که قوماندان زرداد در پوسته های امنیتی تحت امر خویش، مسافرین و افراد ملکی را از موترها پیاده، بعد از بررسی تعداد از آنها را به منظور اخاذی گروگان می گرفتند. در صورت انکار گروگان ها از پرداخت پول یا اجناس آنها را شکنجه می کرده است. یکی از افراد قوماندان زرداد که مشهور به سگ زرداد بود، در اولین مرحله شکنجه از قسمت های بدن گروگان ها دندان می گرفته است که گاهی سبب جدا شدن آن بخش از بدن آنها می شده است.

سوم: محکمه انگلیسی با کدام صلاحیت زرداد را محاکمه کرد؟
جرایمی که قوماندان زرداد به آن محکوم شد، از دستهء جرایم جنگی محسوب می شود. براساس اصل «صلاحیت جهانی» هرگاه یکی از جرایم بین المللی چون: جرایم جنگی، جنایت علیه بشریت و جرم نسل کشی، هر کجایی که ارتکاب یابد، مرتکبین آنها باید محاکمه شود. اگر کشور که صلاحیت سرزمینی بر آن جرم را دارد، نتواند یا نخواهد مرتکبین را محاکمه کند، هرکشور دیگری که آن مرتکبین را در قلمرو حقوقی خویش بیابد، حق محاکمه آن مرتکبین را دارد. محاکم انگلیس نیز از همین اصل در محاکمه قوماندان زرداد استفاده کرده است.

چهارم: محکمه از کدام اسناد و شواهد علیه وی استفاده کرد؟
سارنوالان انگلیسی برای یافتن قربانیان جرایم نسبت داده شده به زرداد، چندین بار به افغانستان سفر کردند. آنها موفق شدند تعدادی از قربانیان و شاهدین عینی را شناسایی کنند. شاهدین و قربانیان از طریق تماس ویدیویی که میان محکمه و سفارت انگلیس در کابل براقرار شده بود، علیه وی شهادت دادند.
یکی از این قربانیان گفته بود: «من برای مدت چهار ماه در زندان شخصی زرداد نگهداری و مورد لت و کوب شدید قرار گرفته بودم. در اثر آن وقت با اعضای خانواده ام ملاقات کردم، آنها در مرحله اول نتوانستند مرا بشناسند.»

نوت: مطلب فوق را فرهاد میهن پور یکتن از کابران فیسبوک به نقل از  (احسان قانع ) نگاشته است.

و اما محی الدین نوری روزنامه نگار نیز در فیسبوک خود در مورد قومندان زرداد و آزاد شدن وی چنین نگاشته است:
زرداد امروز و زرداد دیروز یکی خواهد بود؟
زرداد فریادی ۱۷ سال در زندان بوده است.
فریادی یگانه کسی است که از افغانستان به اتهام جنایات ضد بشری محاکمه شده و از نظر قانونی از تمامی مجرمان و جنایت کاران کشور پاک‌تر است.
چه می‌دانیم که این دوران ۱۷۷ ساله‌ی زندان از او آدم متفاوتی ساخته باشد؟ در مورد او حالا قضاوت نکنید و مثل همه‌ی مجرمان محکوم شده باید در اجتماع پذیرفته شود مگر اینکه تغییری نکرده باشد.
او ۱۷۷ سال در انگلستان، جای که زندان‌هایش از پوهنتون‌های ما آموزنده‌تر است، دوران حبس خویش را سپری کرده است! اگر او واقعا تغییر کرده باشد او را با آغوش باز در اجتماع بیاد پذیرفت و این زمینه را برای تحقق عدالت اجتماعی در تمام کشور مساعد خواهد ساخت.
کاش مثل زرداد همه‌ی جنایتکاران محاکمه می‌شدند تا هم سیاه و سفید معلوم می‌شود و هم درس عبرتی برای دیگران و هم باعث رستگاری مجرمان می شود.
اما اگر زرداد همان زرداد قبل از محاکمه بود همه‌ی ما باید برای ابراز نفرت و خشم اقدام کنیم.

 

کمی بیشتر در مورد زرداد به نقل از بی بی سی:

زرداد فریادی از فرماندهان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که در بریتانیا محاکمه و به بیست سال حبس محکوم شده بود.

 

زرداد فریادی، فرمانده حزب اسلامی به تاریخ ۱۸ ژوئیه ۲۰۰۵ در دادگاهی در لندن در مورد اتهام های شکنجه، قتل و آدم ربایی در افغانستان مجرم شناخته و به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

آقای فریادی که آن زمان چهل و دو سال داشت، متهم شده بود که در سالهای آغاز دهه نود میلادی (دوران حکومت مجاهدین بر افغانستان) دست به یک رشته «فجایع» از جمله شکنجه و گروگانگیری زده است.

محاکمه وی، پس از یک سلسله تحقیقات گسترده پلیسی در کابل و لندن صورت گرفته بود.

شاکیان زرداد، از طریق سفارت بریتانیا در کابل، نوارهای ویدئویی که گفته می‌شود «شواهدی از جنایات» اوست به دادگاه ارایه کرده بودند.

فریادی، در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۶ میلادی، یک جاده در فاصله کابل پایتخت و جلال آباد در شرق افغانستان را در کنترل داشت.

مشاور حقوقی دولت بریتانیا فریادی را متهم کرده بود که به اتفاق سربازانش در حالی که کنترل ایستگاه های بازرسی را در مسیر کابل به پاکستان در دست داشتند، جنایاتی را چون سرقت، شکنجه، گروگان گیری علیه غیر نظامیان بی گناه مرتکب شده اند.

فریادی تا هنگام بازداشتش در لندن، مدیریت رستورانی در همین شهر را بر عهده داشت.

وی طی موافقه ای ، پس سپری کردن 17 سال از مدت حبسش درانگلستان، روز گذشته از جناب دولت بریتانیا به دولت افغانستان سپرده شد.

ده‌ها تن از اعضای حزب اسلامی گلبدین حکمیتار در حالی که عکس‌هایی از زرداد و گلبدین حکمیتار رهبر این حزب را در دست داشتند، از ساعات اولیه صبح امروز برای پذیرایی از او در برابر دروازه ورودی میدان هوایی کابل صف کشیده بودند.

اما با وجود تدابیر شدید امنیتی و انتظار هواداران حزب اسلامی در میدان هوایی، آقای زرداد از راه نا معلومی از سوی نیروهای امنیتی از میدان بیرون کشیده شد و انتظار هوادارن او و خبرنگاران برای دیدن زرداد بی نتیجه ماند.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s