معتادین هرات 21 سال صبرکنند تا تداوی شوند.

imagesموجودیت 60 تا 70 هزار معتاد در ولایت هرات ، بلاخره نگرانی مسولین اداره مبارزه با مواد مخدر اینولایت را بر انگیخت. غلام جیلانی دقیق رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر میگوید که اگر دولت مرکزی بودجه کافی به دسترس اداره محلی بخاطر جلوگیری از افزایش معتادین قرار ندهد، این موضوع به یک معضل بزرگتر اجتماعی تبدیل خواهد شد.

وی میگوید که اگر بر امار فعلی افزوده نشود، حدود 21 سال طول خواهد کشید که همین تغداد معتاد مداوا شوند. رئیس مبارزه با مواد مخدر هرات میگوید که آنها با امکانات فعلی خود نمیتوانند برای این تعداد از معتادین کاری انجام دهند، و نیاز است تا مقامات حکومت مرکزی در این راستا بودجه کافی در نظر بگیرند.

images-1آقای دقیق میگوید که در حال حاضر در ولایت هرات چهار مرکز یا کلینیک درمانی ترک اعیتاد دولتی موجود بوده که یک کلینیک برای خانم‌ها و اطفال، یک کلینیک برای نوجونان و دو کلنیک دیگر برای مرد‌های  که سن شان بالاتر از 16 سال هستند اعمار گردیده است. از این جمله دو شفاخانه ترک اعتیاد دولتی در ولسوالی  های غوریان و گذره هرات بخاطر تداوی معتادین فعالیت میکند. یک کلینیک 15 بستر در داخل زندان هرات نیز بخاطر تداوی معتادین زندانی فعالیت دارد.

همچنان شش کلینیک  یا مرکز ترک اعتیاد خصوصی  (یک کلینیک در ولسوالی انجیل  – یک کلینک در ولسوالی پشتون زرغون و سه کلینک دیگر درمرکز شهر) هم در هرات فعالیت دارد که در بدل اخذ پول زیاد معتادان را ترک میدهند.

images-4

اما با این همه میتوان گفت که در تناسب به موجودیت تقریبن هفتاد هزار معتاد در هرات ، این تعداد کلینیک ها تاثیر چندانی در کاهش معتادان نداشته است. معتادان از ولایات دیگر، ایران و پاکستان  نیز به هرات امده اند. هر از گاهی یک تعداد معتاد ها از طرف نیروهای امنیتی به دستور والی یا قومندان امنیه از سطح شهر جمع آوری میشوند و به  مراکز ترک اعتیاد سپرده میشوند اما به دلیل عدم پیگیری دوامدار از جانب دولت، این معتاد ها دوباره از مراکز ترک اعتیاد فرارر کرده ویاهم بعد از یک دوره تداوی دوباره با پیوستن به جمع دوستان معتاد خود باز معتاد میشوند و مثال های این گونه افراد در جامعه هرات زیاد است.

اضرار اقتصادی به خانواده ها:

farhangnews_172780-499991-1452955730در ولایت هرات بر اساس آمار های غیر رسمی بین شصت تا هفتاد هزار معتاد وجود دارد که اگر هر معتاد روزانه 10 گرم مواد مخدر مصرف کند، حدودن 700کیلو گرام مواد مخدر  در یک روز در ولایت هرات به فروش میرسد. از جانب دیگر افزایش روز افزون شمار معتادان میتواند تقاضا به مواد مخدر را بلند ببرد و اقتصاد خانواده ها را بیشتر متضرر سازد. از نظر مردم و صاحب نظران روزانه لک ها افغانی از اثر خرید مواد مخدر به خانواده هایی که جوانان ان معتاد اند ضرر وارد میشود.  اکثر خانواده هایی که جوانان شان معتاد اند، تمام پول و دارایی شان خرج خرید مواد مخدر شده و مصروف تگدی گری ( گدای گری) اند. در عین حال اکثر این معتادان بخاطر بدست اوردن پول برای خرید مواد مخدر دست به دزدی و دیگر جرایم میزنند و این باعث مشکلات دیگر اقتصادی به مردم میگردد.

فروش آزادانه مواد مخدر در سطح شهر:

اکثر شهروندان هرات میگویند که برخی از مقامات دولتی بخصوص ماموران حوزه های امنیتی و سربازان پولیس در فروش مواد مخدر به معتادین دست دارند.

images-5مردم میگویند که در هر کوچه داخل شهر افرادی زندگی میکنند که مواد مخدر را به صورت پوری یا بسته های کوچک به معتادین بفروش میرسانند ولی با وجود شکایات زیاد باشندگان محلی، کسی این افراد را دستگیر نمیکند. همچنان ادعاهایی وجود دارد که از فروش مواد مخدر روزانه لک ها افغانی عاید فروشندگان میشود که از این جمله مبلغ هنگفتی نیز به جیب برخی مقامات امنیتی واریز میشود. و از همین رو است که نیروهای امنیتی مبارزه جدی با فروشندگان مواد مخدر انجام نمیدهند.

 

کشت مواد مخدر در هرات:

هرچند رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات میگوید که در سال روان 35 درصد کشت مواد مخدر در اینولایت کاهش یافته است ولی مردم میگویند که هنوز هم در اکثر ولسوالی ها و حتا برخی نقاط داخل شهر هرات مواد مخدر کشت میشود. images-2

غلام جیلانی دقیق رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر میگوید که در سال 1394 حدود 285 هکتار زمین در ولسوالی های شیندند ، ادرسکن و برخی نقاط کشک رباط سنگی مواد مخدر کشت شده بود ، اما در سال 1395 تنها 205 هکتار در ولسوالی شیندند کشت شده و در دیگر ولسوالی ها کشت مواد مخدر به صفر رسیده است.

آقای دقیق میگوید که مواد مخدر از ولایات دیگر مثل فراه و هلمند به هرات انتقال میابد و یک قسمت اعظم ان از طریق مرزهای هرات به خارج قاچاق میشود و یک قسمت دیگر در داخل شهر بطور پرچون به معتادان به فروش میرسد.

عوامل عمده روی اوردن جوانان به مخدرات:

بیکاری، فقر اقتصادی، همنشینی جوانان با دوستان معتاد و بی جانشین، فرهنگ ناپسند استفاده از مواد مخدر به عنوان تقویت کننده مسایل جنسی ( در برخی موارد استفاده ازمواد مخدرمثل تریاک به عنوان داروی تقویت جنسی و جلوگیری از زود انزالی استفاده میشود) و از همه مهمتر استفاده از تریاک به عنوان دفع کننده خستگی و درد بین جوانان کارگر،  از جمله مهمترین فاکتورهای روی اوردن افراد به اعتیاد عنوان میشوند.

download-2 اکثر معتادان میگویند که در مهاجرت وقتی کارگری میکردند مجبور بودند که بخاطر رفع خستگی و عدم احساس درد از مواد مخدر استفاده کنند و رفته رفته همین موضوع باعث معتاد شدن شان گردیده است. همچنان یک عده از معتادان به تریاک و چرس میگویند که در ابتدا با شرکت در محافل و مجالس دوستانه بطور تفریحی استفاده کرده و بعد ها معتاد شده اند. اما فقر وبیکاری از دیگر عوامل تاثیر گذار بر جوانان بخاطر روی اوردن به مواد مخدر است. اکثر جوانان بخاطر گذران اوقات خود دور از دغدغه های زندگی به کشیدن مواد مخدر روی اورده اند و به زودی معتاد شده اند. این معتادان میگویند که اکر زمینه کار فراهم میبود و انها بجای نشست وبرخاست های بیمورد با افراد بی بند وبار، مصروف کار میبودند کمتر به گوشه نشینی و اعتیاد مبتلا میشدند.

گزارش: هجران – هرات

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s