کنفرانس محو کشت مواد مخدر و انتقاد های والیان زون غرب از دولت مرکزی

%da%a9%d9%86%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%aa%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%a8در ادامه تلاش های حکومت برای محو کشت مواد مخدر در افغانستان، این بار والیان پنج ولایت غربی کشور که هنوزهم کشت کوکنارعملاً درآن ادامه دارد، درکنفرانس (پلانگذاری محو کشت کوکنار) در شهر هرات اشتراک نمودند.  در این کنفرانس جاوید احمد قایم معین پالیسی و هماهنگی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان نیز شرکت کرده بود.

 

وی در ابتدای صحبت های خود از بلند رفتن سطح کشت مواد مخدر در سال روان (2016) میلادی یاد کرد و افزود:

بر مبنای سروی که توسط وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با همکاری تخنیکی دفتر مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد صورت گرفته است، مجموع ساحات تحت کشت کوکنار در افغانستان (201000) دوصد ویک‌هزار هکتار زمین را احتوا می‌کند که 10 درصد افزایش نسبت به سال 2015 را نشان می دهد؛ یعنی در سال 2015 موازی (183000) یکصد و هشتاد و سه هزار هکتار زمین تحت کشت کوکنار قرار داشت.

اما وی به صورت خاص از کاهش چشمگیر کشت مواد مخدر در چهار ولایت غربی کشور یاد کرد و افزود که در ولایت فراه 57 درصد، نیمروز40 درصد، غور29 درصد، هرات 27 درصد، کاهش یافته است. اما، در ولایت بادغیس همچنان مانند سالهای قبل آمارها افزایش کشت کوکنار را نشان می دهد.

اما در این کنفرانس برعلاوه بیان دست اوردها، مشکلات و چالش ها، همچنان انتقادات و پیشنهاد هایی نیز از جانب والیان فراه، غور ، بادغیس ، نیمروز و هرات با هیئت وزارت مبارزه با مواد مخدر شریک ساخته شد.

%da%a9%d9%86%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d9%85%d8%ad%d9%88-%da%a9%d8%b4%d8%aa

والیان شرکت کننده در این کنفرانس از نبود وسایل و وسایط  لازم درامر تخریب، عدم توجه حکومت مرکزی در تطبیق برنامه های موثر بدیل معیشیت برای دهاقین، نبود بودجه کافی ، کمبود نیروی امنیتی  و از همه مهمتر کنترول طالبان بالای ساحاتی که مواد مخدر کشت میشود، و عوامل اصلی ادامه کشت مواد مخدر یاد کردند.

محمد آصف رحیمی والی هرات ضمن بر شمردن شماری از کمبودی ها، همچنان افزود که در سال روان حدود 208 هکتار زمین در هرات مواد مخدر کشت شده است. وی همچنان از موجودیت بیش از شصت هزار معتاد در ولایت هرات و افزایش امار این افراد در ولایت هرات به عنوان یک ولایت مرزی اظهار نگرانی کرد.

والی هرات همچنان گفت که وزارت مبارزه با مواد مخدر، پروژه های بدیل را باید در مناطقی که در آن کشت مواد مخدر صورت میگیرد عملی سازدف نه در ساحات امن.

بطور مثال وی از تطبیق پروژه های بدل در ولسوالی های گذره و کروخ یاد کرد، در حالیکه مواد مخدر در شیندند و کشک رباط سنگی وادرسکن صورت میگیرد.

در عین حال، محمد ناصر خاضع والی ولایت غور با انتقاد شدید از حکومت مرکزی گفت» در جغرافیای افغانستان ولایتی بنام غور وجود ندارد».

وی در حالیکه از بی توجهی حکومت طی سالیان گذشته یاد کرد همچنان گفت که در حال حاضر فقط یک پروژه نیمه تمام خوابگاه پوهنتون انولایت، دیگر هیچگونه پروزه انکشافی در انولایت جریان ندارد.

وی از کمبود نیروهای امنیتی در مقابل 8500 مخالف مسلح دولت نیز به عنوان یکی از بزرگترین عوامل نا امنی و کشت مواد مخدر در ولسوالی های انولایت یاد کرد.

محمد آصف ننگ والی فراه یکی از عوامل علاقه مندی دهاقین به کشت مواد مخدر را دمپنگ کشورهای همسایه در فصل برداشت محصولات زراعتی حلال عنوان میکند. او میگوید که کشور های ایران و پاکستان همزمان با فصل محصولات زراعتی ، کالاهای زراعتی مشابهی را بخاطر ضربه زدن به زراعت افغانستان با نیم قیمت توسط صادرکنندگان به افغانستان وارد میکنند که این عمل منجر به تضعیف اقتصاد دهاقین ما میشود.

وی افزود که او به همین خاطر درگمرک فراه بالای کالاهای مشابه خارجی افزایش محصولات گمرکی را وضع میکند.

همچنان محمد انور اسحاقزی والی بادغیس ف ومعاون والی نیمروز نیز هریک با بیان دست اورد های شان در امر مبارزه با مواد مخدر، همچنان انتقاد ها وپیشنهاد های مشابهی به مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر ارائه نمودند.

قرار است که والیان ولایات زون غرب و هیئت اعزامی وزارت مبارزه با مواد مخدر روی طرح و پلان گذاری چگونگی تخریب و امحای کشتزار های مواد مخدر در اینولایات به توافق برسند، هرچند موافقت نامه ای نیز در این مورد میان اشتراک کننده این کنفرانس به امضاء رسید.

با این همه، انتقاد های وجود دارد، اگر دولت در بدیل معیشت با زارعین صادقانه عمل نکند تطبیق همچو برنامه ها که از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر طرح شده، نتیجه چندانی نخواهد داشت.

این درحالیست که در سال 2016، تخمین احتمالی تولید تریاک در افغانستان به  4800 متریک تن  رسیده است که  43 درصد افزایش را نسبت به سال 2015 نشان میدهد، اوسط حاصلات تریاک 23.8 کیلوگرام فی هکتار تخمین شده است که 30 درصد بیشتر نسبت به سال گذشته(2015)، 18.3 کیلوگرام فی هکتار میباشد.

براساس این سروی، 54 درصد تولید تریاک در زون جنوب کشور، 24 درصد در زون غرب، 12درصد در زون شرق و 6 درصد در زون شمال صورت گرفته است.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s